Dota 2 Majors: 4 Büyük Turnuva

Dota 2 Majors: 4 Büyük Turnuva


2018/19 Dota 2 rekabet sezonunun son büyük turnuvasına yaklaşırken major turnuvalar da bir önceki sezon nasıl rakamlar çıktı biraz bakalım.

Ortalama yayın izleyici sayısına bakıldığında, MDL Disneyland® Paris Major zirveye ulaşırken, Kuala Lumpur Major en son sırada yer alıyor. Aynı zamanda, Kuala Lumpur etkinliği en fazla izleyici sayısı olarak lider konumda bu rakamlar DreamLeague Season 11 için en düşük seviyede.

Mevcut eğilim bu tür organizasyonların popülaritesinin mevsim geçişiyle birlikte büyüme eğiliminde olmasıdır. Bu rekabet sezonu yaklaştıkça rekabetin seviyesi de bir üst aşamaya çıkıyor. Kalan DPC puanlarının sayısı azaldıkça, takımların The International’daki konumları, grup seviyeleri birbiriyle olan mücadelesini daha ilginç hale getiriyor.

Kuala Lumpur Major’ın Rusça konuşan izleyiciler için en başarılı turnuva haline geldiğini, ortalama 51 bin izleyicide ve 256 bin izleyici ile zirveye ulaştığını kesinlikle not edebiliriz. Yaklaşan şampiyonanın Moskova’da (ve Kiev’de olması) düzenleneceğinden, Dota2 hayranlarının daha da büyük rakamlara ulaşmasını bekleyebiliriz.

İsveç’teki turnuva en fazla dilde yayınları ile ön plana çıkmayı başardı. DreamLeague’in on birinci sezonu yalnızca Slovak dilindeki akıştan yoksundu. Dota2 turnuvalarındaki Rusya hakimiyeti burada da hissedildi. Virtus Pro takımı tüm alanlarda en çok izlenen müsabakalara imza attı.

DreamHack’in majör, en uzun turnuva olma özelliği ile 73 saat süren yayınlarıyla 64 saat süren yayını olan Chongqing major’un önüne geçti.

Tags:

Leave a comment