Espor yayınlarının lideri hala Twitch mi ?

Uzun bir süredir bu alanda tek başına liderliğini devam ettiren Twitch artık hırslı rakiplerinin saldırısına maruz kalmaya devam başladı.Liderin bazı sadık dostları bile onu bırakmaya başladılar.

Google ürünü YouTube Live öne çıkan rakiplerden biri olarak piyasaya giriş yaptı.Mükemmel teknik donanıma sahip ve büyük bir şirketi arkasına alması ile sektöre hızlı bir giriş yaptı.Mobil cihazlar üzerindeki egemenliği bilinen şirket sektörün liderliğine göz kırpıyor.Bazı rakamlar bunu desteklemekle birlikte adından daha da söz ettireceğini gösteriyor.Son PUBG Mobile CluB Open Sprit Finallerinde YouTube Live’in izleyici katkısındaki payı % 85’in üzerindeydi.Buna ek olarak geleneksel espor oyunlarında izleyici sayısını bir önceki yıla göre % 66 oranında arttırdı. Twitch ise bir önceki yıla göre % 36 oranında bir düşüşle yılı kapattı.Hatta daha da ileri giderek bazı turnuvalarda Facebook gaming’in arkasında 3. sıraya kadar geriledi.Sektörün lideri tartışmasız başarısız bir yıl oldu.

Facebook Gaming Live hızlı bir giriş yaptı fakat Youtube kadar başarılı olamadı.Piyasa da hala hatırı sayılır bir izleyici kitlesine hitap etse de yeni bir atağa ihtiyacı var.

Facebook platformu ayrıca son Dota 2 sezonunda mükemmel sonuçlar gösterdi. Uluslararası 2019’u 2018 turnuvasıyla karşılaştırırsak, bazı şaşırtıcı göstergeler görebiliriz – sosyal ağdaki canlı yayın izleyicileri % 326 oranında büyüdü. Bu kadar kısa sürede bu olağanüstü büyüme, gelecekte daha da şaşırtıcı bir şey bekleyebileceğimiz anlamına geliyor!

Her yeni büyük turnuva ve organizasyon da platformlar arasındaki rekabet giderek daha ciddi hale geliyor. Her platformun oyuncusu, özel sözleşmeler, teknik yenilikler ve hatta kendine has numaralar ile tüm olası fırsatları kullanarak dikkat çekmeye çalışıyor. Bir şey açık bu rekabetin galibi izleyiciler ve sektör olacak.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment