ESPOR VE VİDEO OYUNLARI KISA GEÇMİŞİ

ESPOR VE VİDEO OYUNLARI KISA GEÇMİŞİ

June 18, 2018

Rekabetçi oyun bazıları tarafından yeni olarak görülmekle birlikte, kökleri 1980’lere kadar uzanabilir. Esport’un alçak gönüllü başlangıçlarına ve nasıl büyüdüğüne bir göz atalım …

Video oyunları endüstrisi, çeyrek yüzyıl içinde içinde bir milyar dolarlık bir endüstri haline geldi. Ve e-spor şimdi kendi pazarını oluşturdu bile. Bu yıl 130 milyonu aşkın e-spor meraklısı ile neredeyse 500 milyon dolarlık ciroya ulaşma yolunda ilerliyor (NewZoo verilerine göre).

Ama buraya nasıl geldik? bir 20 yıl geriye gidersek, en tanınmış en eski video oyunlarından bazıları aslında rekabetçi olmuştu. 50’li yaşlardan itibaren Tennis For Two ve 70’lerin başından itibaren Pong her iki oyuncu da, karşı oyuncuya göre daha yüksek bir skor kaydetmek için ileri ve geri pikselli bir topa çarptırıyordu. Atari’nin 1980’deki Space Invaders turnuvası, oyuncuların (yaklaşık 10.000 ) en yüksek puanı kaydetmeye çalıştığı, ilk kaydedilen en popüler rekabetçi oyunlarından biriydi. Bundan önce, Stanford Üniversitesi, 1972’de Spacewar için çok daha küçük bir turnuva düzenledi. 1981’de, oyun dünyası kayıt organizasyonu Donkey Kong ve Space Invaders gibi başlıklarda en iyi oyuncuların skorlarını takip etmeye başladı. Fakat 90’lı yıllarda oyunların daha büyük adımlar atması gerekiyordu. Doom gibi bir PC oyunu kullanıcıların birlikte bir yerel alan ağı (LAN) kullanarak oynamasına izin verirken, daha klasik bir 2B bire-bir cetvel olan Super Street Fighter II gibi rekabetçi konsol oyunları ortaya çıktı ). Quake ve StarCraft da piyasaya çıktı ve her ikisi de e-spor’ları ileri itmek için devam edecekti. Turnuvalar açısından ilk büyük Street Fighter turnuvası 1996’da Kaliforniya’da gerçekleşti. ‘Körfez Savaşı’ başlıklı bu 40 kişilik yıllık rekabet daha sonra bugüne kadar devam edecek olan EVO olacaktı. Daha sonra, 1997’de, Quake’in Red Annihilation US turnuvası 2.000’den fazla katılımcıyı çizdi. Dennis “Thresh” Fong yarışmayı kazandı ve geliştirici John Carmack’in Ferrari ödülünü aldı. Quake 3 Arena daha sonra çok oyunculu savaş için özel olarak tasarlandı. 1997’de Cyberathlete Professional League kuruldu ve eskort e-spor profesyonelleri, e-spor kariyeri boyunca yarım milyon dolar ödül kazandığı bildirilen Johnathan “Fatal1ty” Wendel  dahil olmak üzere kendileri için bir isim yapmaya başladı. Fatal1ty, sponsorluk anlaşmaları imzalamaya devam etti ve kendi oyun aksesuarlarının markasını bile öne sürdü. 1999’da yeni atıcılar Unreal Tournament ve Counter-Strike geldi – ve ikincisi dünyanın en popüler espor oyunlarından biri olmaya devam edecekti.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment